Stort tillykke til vore sydjyske mestre 2017.

V1 Simone Lunding Hoppe

V2 Line Søgaard

V3 Jessica Hou Geertsen

V5 Simone Lunding Hoppe

V5 Louise Salminia D Jensen, ungrytter

V5 Ditte Nørgaard-Randa, junior

T1 Line Søgaard

T2 Lotte Lassen

T3 Line Søgaard

T4 Asta Okkels

T5 Camilla Kragh-Hansen

T8 Simone Lunding Hoppe

T8 Marie-Louise Nohns Prüsse, ungrytter

T8 Ditte Nørgaard-Randa, junior

F1 Camilla Louise Pers Petersen

F2 Methie Møller

Mest vindende klub, Gandur 😃

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017

 

V1 Firgang - Udtagelsesrunde

Foreløblig resultatliste

Kvalifikation: Sport A

 

POS     #                 RYTTER/CLUB                                                                                                                                   

                               HEST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMMER         A                 B                C                D                E                       SUB                              

01      071        simone lunding-hoppe [Senior] /

                        Kilja fra Skogum                                                                                         5,80

                                      UDTA              6,1 (1)         5,8 (1)         5,6 (1)         5,5 (1)         6,0 (1)              

02      052        Anne Thomsen [Senior] /

                        Haukur fra Dannevang                                                                               5,40

                                      UDTA              5,4 (4)         5,3 (4)         5,3 (3)         5,5 (1)         5,8 (2)              

03      051        Stine Juhl Madsen [Senior] /

                        Pengill fra keilir                                                                                           5,27

                                      UDTA              5,2 (5)         5,4 (3)         5,5 (2)         5,2 (4)         5,2 (4)              

04      040        Emma Skov Pedersen [Senior] /

                        Pegasus fra Hofmansfeldt                                                                         5,20

                                      UDTA              5,5 (2)         4,9 (5)         5,3 (3)         4,6 (5)         5,4 (3)              

05      044        Janni Rønnow Bach [Senior] /

                        Kátur fra Dalsmynni                                                                                    5,17

                                      UDTA              5,5 (2)         5,7 (2)         4,6 (6)         5,3 (3)         4,7 (5)              

 

06      074        Claus Lindblad Christensen [Senior] /

                        Komma fra Gl.Lundeborg                                                                          3,60

                                      UDTA              4,1 (7)         3,1 (6)         3,4 (7)         3,5 (6)         3,9 (6)              

 

---       023         Asta okkels [Ungrytter] /

                        smiðurinn fra smedegaard                                                                 ELIMINATED

                                      UDTA              5,2 (5)         0,0 (7)         5,2 (5)         0,0 (7)         0,0 (7)              

---       063         Sofie Lovring [Ungrytter] /

                        Lydia fra Vivildgård                                                                           Withdrawn

 

This is a FEIF WorldRanking Event. Marks of 5,50 or higher will count for the FEIF WorldRanking (V1).

 

Udført 21 august 2017 13:04:43

IceTest 1.1.780 - FEIF - International Federation of Icelandic Horse Associations - www.feif.org

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017

 

V2 Firgang - Udtagelsesrunde

Foreløblig resultatliste

Kvalifikation: Sport B

 

POS     #                 RYTTER/CLUB                                                                                                                                   

                               HEST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMMER         A                 B                C                D                E                       SUB                              

01      059        Line Søgaard [Senior] /

                        Hugur fra Ketilsstöðum                                                                              6,07

                                      UDTA              5,8 (2)         6,5 (1)         6,0 (1)         6,1 (1)         6,1 (1)              

02      061        Line Søgaard [Senior] /

                        Melnir fra Tybrind                                                                                       5,90

                                      UDTA              6,0 (1)         5,8 (2)         5,4 (3)         5,9 (2)         6,0 (2)              

03      005        Nickie Eriksen [Senior] /

                        Draumfari fra Yggdrasil                                                                              5,47

                                      UDTA              5,7 (4)         5,5 (4)         5,1 (7)         5,2 (5)         5,9 (3)              

04      037        Pernille Jacobsen [Senior] /

                        Òrk fra bjarup                                                                                              5,43

                                      UDTA              5,4 (6)         5,6 (3)         5,3 (4)         5,3 (3)         5,7 (5)              

05      075        Ane Sophia Møller Kjær [Ungrytter] /

                        Fani fra Høgsbro                                                                                         5,40

                                      UDTA              5,8 (2)         5,3 (5)         5,2 (5)         5,3 (3)         5,6 (6)              

 

06      078        Camilla Lavrsen [Ungrytter] /

                        Ljúfa fra Bjergagergård                                                                              5,27

                                      UDTA              5,7 (4)         5,2 (6)         5,5 (2)         5,1 (7)         5,1 (11)            

07      013        Camilla Kragh-Hansen [Junior] /

                        Víkingur fra Ørskov Vestergård                                                                5,17

                                      UDTA              5,1 (10)       5,0 (9)         5,2 (5)         5,2 (5)         5,8 (4)              

08      015        Morten Braae Nielsen [Senior] /

                        Svala fra Glyngøre                                                                                      5,10

                                      UDTA              5,2 (8)         5,0 (9)         5,1 (7)         5,0 (9)         5,3 (9)              

08      030        charlotte delf [Senior] /

                        Björkvin fra Kathrinesminde                                                                     5,10

                                      UDTA              5,2 (8)         4,8 (11)       5,1 (7)         5,0 (9)         5,3 (9)              

08      053        Lotte Lassen [Ungrytter] /

                        Lóa fra Skovdal                                                                                           5,10

                                      UDTA              5,3 (7)         4,7 (12)       4,9 (10)       5,1 (7)         5,4 (7)              

 

11      006        Marie Braae Clausen [Ungrytter] /

                        Tvistur frá Hveragerði                                                                                4,83

                                      UDTA              4,6 (12)       5,1 (8)         4,6 (12)       4,8 (11)       5,4 (7)              

11      065        Claus Lindblad Christensen [Senior] /

                        Snorri Fra Fet.dk                                                                                         4,83

                                      UDTA              4,8 (11)       5,2 (6)         4,7 (11)       4,8 (11)       4,9 (12)            

13      021        Fie Sindet Warncke Laursen [Ungrytter] /

                        Embla fra Katrinedal                                                                                   3,73

                                      UDTA              4,4 (13)       4,0 (13)       3,5 (13)       3,5 (13)       3,7 (13)            

 

 

This is a FEIF WorldRanking Event. Marks of 5,50 or higher will count for the FEIF WorldRanking (V2).

 

Udført 21 august 2017 13:05:26

IceTest 1.1.780 - FE

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017

 

V3 Firgang - Udtagelsesrunde

Foreløblig resultatliste

Kvalifikation: Extra

 

POS     #                 RYTTER/CLUB                                                                                                                                   

                               HEST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMMER         A                 B                C                D                E                       SUB                              

01      041        Jessica Hou Geertsen [Ungrytter] /

                        Kjartan fra Kjartansstodom                                                                       5,50

                                      UDTA              5,7 (1)         5,5 (1)         5,2 (2)         5,3 (1)         5,8 (1)              

02      057        Kamilla Pedersen [Ungrytter] /

                        Una Fra Gundsø                                                                                          5,30

                                      UDTA              5,7 (1)         5,4 (2)         5,3 (1)         5,2 (2)         5,1 (3)              

03      031        Marie-Louise Nohns Prüsse [Ungrytter] /

                        Oddi fra Ørumgaard                                                                                   5,13

                                      UDTA              5,2 (6)         4,9 (3)         5,1 (3)         5,1 (3)         5,4 (2)              

04      064        Trine Jensen [Senior] /

                        Uggi fra Stafholti                                                                                         5,00

                                      UDTA              5,3 (5)         4,8 (5)         5,0 (4)         5,0 (5)         5,0 (4)              

05      012        signe jerne [Senior] /

                        Skagi fra Kølhede                                                                                       4,93

                                      UDTA              5,4 (4)         4,8 (5)         4,9 (7)         5,1 (3)         4,8 (5)              

 

06      007        Tanja Maria Selchau Hansen [Senior] /

                        Táta fra Maag                                                                                               4,87

                                      UDTA              5,7 (1)         4,7 (8)         5,0 (4)         4,9 (6)         4,5 (8)              

06      014        Tilde Dall [Ungrytter] /

                        Fjola fra Smedegaard                                                                                 4,87

                                      UDTA              5,2 (6)         4,9 (3)         4,9 (7)         4,8 (7)         4,5 (8)              

08      039        Susanna Wisborg [Senior] /

                        Eik fra Poreyjarnupi                                                                                    4,73

                                      UDTA              5,2 (6)         4,8 (5)         4,4 (11)       4,7 (8)         4,7 (7)              

09      079        Camilla Louise Pers Petersen / Gandur

                        Hlynir fra Gl. Essendrup                                                                            4,70

                                      UDTA              4,6 (10)       4,7 (8)         5,0 (4)         4,5 (9)         4,8 (5)              

10      018        Iben Hundebøll Rosenberg [Ungrytter] /

                        Hringfaxi fra St. Velling                                                                              4,60

                                      UDTA              5,0 (9)         4,7 (8)         4,6 (9)         4,5 (9)         4,5 (8)              

 

11      049        Lone Vesterholm [Senior] /

                        Flugar fra maag                                                                                           4,33

                                      UDTA              4,6 (10)       4,0 (11)       4,6 (9)         4,4 (11)       4,0 (11)            

12      016        Jette Madsen [Senior] /

                        Álfadis fra Kærgården                                                                                3,40

                                      UDTA              3,5 (12)       3,5 (12)       3,3 (12)       3,0 (12)       3,4 (12)            

 

This is a FEIF WorldRanking Event.

 

Udført 21 august 2017 13:05:50

IceTest 1.1.780 - FEIF - International Federation of Icelandic Horse Associations - www.feif.org

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017

 

V5 Firgang - Udtagelsesrunde

Foreløblig resultatliste

Kvalifikation: Extra

 

POS     #                 RYTTER/CLUB                                                                                                                                   

                               HEST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMMER         A                 B                C                D                E                       SUB                              

01      072        simone lunding-hoppe [Senior] /

                        Yssa fra Ludvigsbjerge                                                                              5,80

                                      UDTA              5,9 (2)         5,6 (1)         5,6 (1)         5,9 (1)         5,9 (2)              

02      060        Line Søgaard [Senior] /

                        Eyfolfur fra Eyfjörd                                                                                     5,73

                                      UDTA              6,1 (1)         5,1 (6)         5,3 (2)         5,8 (2)         6,1 (1)              

03      054        Ditte Lassen [Senior] /

                        Sólargeisli fra Skovdal                                                                               5,30

                                      UDTA              5,4 (3)         5,3 (2)         5,3 (2)         4,8 (8)         5,3 (4)              

04      022        signe jerne [Senior] /

                        Ganti fra vindhøj                                                                                         5,20

                                      UDTA              5,3 (4)         5,3 (2)         5,0 (4)         4,8 (8)         5,4 (3)              

05      066        Louise salminia D Jensen [Ungrytter] /

                        Gneist fra Ejdam                                                                                         5,07

                                      UDTA              5,1 (6)         5,1 (6)         5,0 (4)         4,9 (5)         5,1 (6)              

 

06      033        Marie-Louise Nohns Prüsse [Ungrytter] /

                        Tindur fra Frisendal                                                                                    5,03

                                      UDTA              4,9 (8)         5,3 (2)         5,0 (4)         5,0 (3)         5,1 (6)              

07      045        Janni Rønnow Bach [Senior] /

                        Freyja fra Rønnow                                                                                      4,87

                                      UDTA              5,0 (7)         4,5 (12)       4,8 (8)         5,0 (3)         4,8 (8)              

08      004        Stina Carlsson [Senior] /

                        Sindri fra Ærø                                                                                              4,83

                                      UDTA              4,8 (9)         4,6 (11)       4,9 (7)         4,9 (5)         4,8 (8)              

09      011        Mette Bak [Senior] /

                        Védis fra Bredgaard                                                                                   4,67

                                      UDTA              4,5 (11)       4,5 (12)       4,6 (9)         4,9 (5)         5,3 (4)              

10      010        Tanja Christiansen [Ungrytter] /

                        Alice Prinsessa fra Kværs                                                                         4,53

                                      UDTA              4,4 (12)       5,0 (8)         4,4 (14)       4,8 (8)         4,1 (15)            

 

11      034        Signe Siticum [Senior] /

                        Ljómi fra Dyrmose                                                                                      4,50

                                      UDTA              4,4 (12)       4,5 (12)       4,4 (14)       4,6 (11)       4,6 (10)            

12      019        Jette Madsen [Senior] /

                        Alma fra Bjarup                                                                                           4,43

                                      UDTA              4,4 (12)       4,5 (12)       4,6 (9)         4,4 (17)       4,1 (15)            

13      046        Louise Jakobsen [Senior] /

                        manadis fra bækdalen                                                                                4,40

                                      UDTA              4,4 (12)       4,5 (12)       4,3 (18)       4,6 (11)       3,6 (19)            

13      070        Tina Nissen [Senior] /

                        Sol fra Skovfryd                                                                                          4,40

                                      UDTA              4,8 (9)         4,1 (17)       4,6 (9)         4,0 (19)       4,5 (12)            

15      008        Jane Moesgård Tønder [Senior] /

                        Fee von Blastur                                                                                           4,37

                                      UDTA              4,4 (12)       4,0 (19)       4,4 (14)       4,6 (11)       4,3 (14)            

 

16      036        Kirsten Nelting [Senior] /

                        Loke fra Søndergård                                                                                  4,33

                                      UDTA              4,4 (12)       4,8 (10)       4,1 (20)       4,5 (16)       4,1 (15)            

16      056        Ditte Nørgaard-Randa [Junior] /

                        Ægir fra Skovdal                                                                                         4,33

                                      UDTA              4,0 (18)       4,1 (17)       4,4 (14)       4,6 (11)       4,5 (12)            

18      042        Pia Conradsen [Senior] /

                        Kolfinnur fra Kjartansstöoum                                                                   4,07

                                      UDTA              4,0 (18)       3,6 (20)       4,5 (13)       4,1 (18)       4,1 (15)            

19      047        Helle Stærmose [Senior] /

                        Gimsteinn                                                                                                    3,90

                                      UDTA              3,6 (20)       5,0 (8)         4,3 (18)       3,8 (20)       3,6 (19)            

 

---       068         Cecilie Katrine Salling [Ungrytter] /

                        Glossa fra Stensgaard                                                                       ELIMINATED

                                      UDTA              5,3 (4)         5,3 (2)         4,6 (9)         4,6 (11)       4,6 (10)            

---       032         Pernille Lyngaal [Senior] /

                        kjarni fra bundgaard                                                                          Withdrawn

 

This is a FEIF WorldRanking Event.

 

Udført 21 august 2017 13:06:13

IceTest 1.1.780 - FEIF - International Federation of Icelandic Horse Associations - www.feif.org

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017

 

T1 Tölt –

Resultatliste

Kvalifikation: Sport A

 

POS     #                 RYTTER/CLUB                                                                                                                                   

                               HEST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMMER         A                 B                C                D                E                       SUB                              

01      059        Line Søgaard [Senior] /

                        Hugur fra Ketilsstöðum                                                                              6,37

                                      UDTA              6,5 (1)         6,7 (1)         6,3 (1)         6,2 (1)         6,3 (1)              

02      071        simone lunding-hoppe [Senior] /

                        Kilja fra Skogum                                                                                         6,10

                                      UDTA              6,3 (2)         6,2 (2)         6,3 (1)         5,8 (2)         5,3 (2)              

03      074        Claus Lindblad Christensen [Senior] /

                        Komma fra Gl.Lundeborg                                                                          5,00

                                      UDTA              5,7 (3)         4,7 (4)         4,8 (3)         5,2 (3)         5,0 (3)              

04      044        Janni Rønnow Bach [Senior] /

                        Kátur fra Dalsmynni                                                                                    4,60

                                      UDTA              4,5 (4)         4,8 (3)         4,8 (3)         4,3 (4)         4,5 (4)              

 

This is a FEIF WorldRanking Event. Marks of 5,50 or higher will count for the FEIF WorldRanking (T1).

 

Udført 21 august 2017 13:07:08

IceTest 1.1.780 - FEIF - International Federation of Icelandic Horse Associations - www.feif.org

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017

 

T2 Tölt -

Resultatliste

Kvalifikation: Sport A

 

POS     #                 RYTTER/CLUB                                                                                                                                   

                               HEST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMMER         A                 B                C                D                E                       SUB                              

A-finale

01      053        Lotte Lassen [Ungrytter] /

                        Lóa fra Skovdal                                                                                           6,00

                                      UDTA              5,5 (2)         6,0 (1)         6,0 (1)         6,0 (1)         6,1 (1)              

02      051        Stine Juhl Madsen [Senior] /

                        Pengill fra keilir                                                                                           5,27

                                      UDTA              4,8 (3)         5,5 (2)         5,5 (3)         5,5 (2)         4,5 (3)              

03      073        Henriette Jefta Pedersen [Senior] /

                        Samba fra Tindsgarði                                                                                 5,23

                                      UDTA              4,8 (3)         5,4 (3)         5,8 (2)         5,3 (3)         5,0 (2)              

04      078        Camilla Lavrsen [Ungrytter] /

                        Ljúfa fra Bjergagergård                                                                              3,83

                                      UDTA              5,6 (1)         3,4 (4)         4,3 (4)         3,8 (4)         3,3 (4)              

 

This is a FEIF WorldRanking Event. Marks of 5,50 or higher will count for the FEIF WorldRanking (T2).

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017

 

T3 Tölt - Udtagelsesrunde

Foreløblig resultatliste

Kvalifikation: Sport B

 

POS     #                 RYTTER/CLUB                                                                                                                                   

                               HEST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMMER         A                 B                C                D                E                       SUB                              

01      061        Line Søgaard [Senior] /

                        Melnir fra Tybrind                                                                                       5,70

                                      UDTA              5,8 (2)         5,8 (1)         5,2 (3)         6,2 (1)         5,5 (2)              

01      065        Claus Lindblad Christensen [Senior] /

                        Snorri Fra Fet.dk                                                                                         5,70

                                      UDTA              5,7 (3)         5,8 (1)         5,7 (1)         5,7 (2)         5,7 (1)              

03      030        charlotte delf [Senior] /

                        Björkvin fra Kathrinesminde                                                                     5,50

                                      UDTA              6,0 (1)         5,5 (4)         5,2 (3)         5,5 (4)         5,5 (2)              

04      005        Nickie Eriksen [Senior] /

                        Draumfari fra Yggdrasil                                                                              5,30

                                      UDTA              5,7 (3)         5,2 (6)         4,5 (10)       5,2 (5)         5,5 (2)              

05      037        Pernille Jacobsen [Senior] /

                        Òrk fra bjarup                                                                                              5,20

                                      UDTA              5,5 (5)         5,7 (3)         5,0 (6)         4,2 (10)       5,1 (6)              

 

06      015        Morten Braae Nielsen [Senior] /

                        Svala fra Glyngøre                                                                                      5,17

                                      UDTA              5,3 (6)         5,3 (5)         5,2 (3)         5,0 (7)         5,0 (7)              

07      080        Camilla Louise Pers Petersen /

                        Röskva fra Karlshøj                                                                                    5,13

                                      UDTA              5,2 (7)         5,0 (7)         4,8 (8)         5,7 (2)         5,2 (5)              

08      075        Ane Sophia Møller Kjær [Ungrytter] /

                        Fani fra Høgsbro                                                                                         5,00

                                      UDTA              5,2 (7)         5,0 (7)         5,0 (6)         5,0 (7)         4,5 (9)              

09      040        Emma Skov Pedersen [Senior] /

                        Pegasus fra Hofmansfeldt                                                                         4,93

                                      UDTA              4,8 (9)         4,8 (9)         5,3 (2)         5,2 (5)         4,7 (8)              

10      052        Anne Thomsen [Senior] /

                        Haukur fra Dannevang                                                                               4,67

                                      UDTA              4,5 (10)       4,8 (9)         4,7 (9)         4,8 (9)         4,0 (11)            

 

11      021        Fie Sindet Warncke Laursen [Ungrytter] /

                        Embla fra Katrinedal                                                                                   4,40

                                      UDTA              4,2 (11)       4,5 (11)       4,5 (10)       4,2 (10)       4,5 (9)              

 

---       048         My Linnet [Senior] /

                        Funi fra Mosfellsbæ                                                                          ELIMINATED

                                      UDTA              0,0 (12)       0,0 (12)       0,0 (12)       0,0 (12)       0,0 (12)            

---       001         gitte jauernik [Senior] /

                        Sleipnir fra Dahlsgaard                                                                      Withdrawn

---       026         marianne petersen [Senior] /

                        Gabriel fra Bode                                                                                Withdrawn

 

This is a FEIF WorldRanking Event. Marks of 5,50 or higher will count for the FEIF WorldRanking (T3).

 

Udført 21 august 2017 13:08:23

IceTest 1.

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017

 

T4 Tölt - Udtagelsesrunde

Foreløblig resultatliste

Kvalifikation: Sport B

 

POS     #                 RYTTER/CLUB                                                                                                                                   

                               HEST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMMER         A                 B                C                D                E                       SUB                              

01      043        Ane Nim Bruhn [Ungrytter] /

                        Eldingur fra Rønnow                                                                                  5,10

                                      UDTA              4,9 (1)         5,3 (1)         5,6 (1)         5,1 (1)         4,9 (1)              

02      023        Asta okkels [Ungrytter] /

                        smiðurinn fra smedegaard                                                                        4,20

                                      UDTA              3,1 (5)         4,5 (2)         4,9 (2)         4,5 (2)         3,6 (6)              

03      020        Xenia Andersen [Senior] /

                        Abel fra Stutteri Borg                                                                                 4,10

                                      UDTA              3,1 (5)         3,8 (5)         4,5 (3)         4,0 (4)         4,5 (2)              

04      069        Julie Sara Nielsen [Senior] /

                        Eldfari vom Heesberg                                                                                 4,07

                                      UDTA              4,1 (3)         4,5 (2)         3,0 (6)         4,1 (3)         4,0 (3)              

05      054        Ditte Lassen [Senior] /

                        Sólargeisli fra Skovdal                                                                               3,93

                                      UDTA              3,6 (4)         4,0 (4)         4,1 (4)         3,9 (5)         3,9 (4)              

 

06      066        Louise salminia D Jensen [Ungrytter] /

                        Gneist fra Ejdam                                                                                         3,60

                                      UDTA              4,5 (2)         3,5 (6)         3,5 (5)         3,3 (6)         3,8 (5)              

 

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017

 

T5 Tölt - Udtagelsesrunde

Foreløblig resultatliste

Kvalifikation: Extra

 

POS     #                 RYTTER/CLUB                                                                                                                                   

                               HEST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMMER         A                 B                C                D                E                       SUB                              

01      079        Camilla Louise Pers Petersen / Gandur

                        Hlynir fra Gl. Essendrup                                                                            5,37

                                      UDTA              5,3 (2)         5,5 (1)         4,8 (2)         5,5 (1)         5,3 (2)              

02      013        Camilla Kragh-Hansen [Junior] /

                        Víkingur fra Ørskov Vestergård                                                                5,20

                                      UDTA              5,3 (2)         5,0 (3)         5,3 (1)         5,0 (2)         6,0 (1)              

03      041        Jessica Hou Geertsen [Ungrytter] /

                        Kjartan fra Kjartansstodom                                                                       5,10

                                      UDTA              5,0 (4)         5,5 (1)         4,8 (2)         5,0 (2)         5,3 (2)              

04      057        Kamilla Pedersen [Ungrytter] /

                        Una Fra Gundsø                                                                                          5,03

                                      UDTA              5,5 (1)         5,0 (3)         4,8 (2)         4,8 (5)         5,3 (2)              

05      064        Trine Jensen [Senior] /

                        Uggi fra Stafholti                                                                                         4,70

                                      UDTA              4,5 (7)         5,0 (3)         4,5 (6)         4,8 (5)         4,8 (6)              

 

06      007        Tanja Maria Selchau Hansen [Senior] /

                        Táta fra Maag                                                                                               4,50

                                      UDTA              3,5 (9)         5,0 (3)         3,3 (13)       5,0 (2)         5,3 (2)              

06      050        methie møller [Senior] /

                        Æsa fra Gl. Ladegård                                                                                  4,50

                                      UDTA              5,0 (4)         4,5 (7)         4,0 (8)         4,5 (7)         4,5 (7)              

08      012        signe jerne [Senior] /

                        Skagi fra Kølhede                                                                                       4,20

                                      UDTA              3,3 (12)       4,3 (8)         4,3 (7)         4,0 (9)         4,3 (9)              

08      049        Lone Vesterholm [Senior] /

                        Flugar fra maag                                                                                           4,20

                                      UDTA              4,8 (6)         4,0 (9)         4,8 (2)         3,3 (12)       3,8 (12)            

10      067        Cecilie Katrine Salling [Ungrytter] /

                        Romeo vom Heesberg                                                                                4,10

                                      UDTA              4,5 (7)         3,8 (11)       3,8 (10)       4,0 (9)         4,5 (7)              

 

11      034        Signe Siticum [Senior] /

                        Ljómi fra Dyrmose                                                                                      3,83

                                      UDTA              3,5 (9)         4,0 (9)         3,5 (11)       4,3 (8)         4,0 (10)            

12      018        Iben Hundebøll Rosenberg [Ungrytter] /

                        Hringfaxi fra St. Velling                                                                              3,77

                                      UDTA              3,3 (12)       3,8 (11)       3,5 (11)       4,0 (9)         4,0 (10)            

13      031        Marie-Louise Nohns Prüsse [Ungrytter] /

                        Oddi fra Ørumgaard                                                                                   3,50

                                      UDTA              3,5 (9)         3,5 (13)       4,0 (8)         2,3 (13)       3,5 (13)            

 

---       039         Susanna Wisborg [Senior] /

                        Eik fra Poreyjarnupi                                                                           Withdrawn

---       063         Sofie Lovring [Ungrytter] /

                        Lydia fra Vivildgård                                                                           Withdrawn

 

This is a FEIF WorldRanking Event.

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017

 

T8 Tölt - Udtagelsesrunde

Foreløblig resultatliste

Kvalifikation: Extra

 

POS     #                 RYTTER/CLUB                                                                                                                                   

                               HEST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMMER         A                 B                C                D                E                       SUB                              

01      072        simone lunding-hoppe [Senior] /

                        Yssa fra Ludvigsbjerge                                                                              6,10

                                      UDTA              6,3 (1)         6,0 (1)         6,5 (1)         5,8 (1)         6,0 (1)              

02      022        signe jerne [Senior] /

                        Ganti fra vindhøj                                                                                         5,37

                                      UDTA              5,3 (2)         5,5 (2)         5,5 (2)         4,3 (7)         5,3 (3)              

03      047        Helle Stærmose [Senior] /

                        Gimsteinn                                                                                                    5,27

                                      UDTA              4,8 (3)         5,5 (2)         5,3 (3)         5,0 (3)         5,8 (2)              

04      016        Jette Madsen [Senior] /

                        Álfadis fra Kærgården                                                                                4,87

                                      UDTA              4,8 (3)         4,0 (11)       5,0 (5)         4,8 (4)         5,0 (4)              

04      033        Marie-Louise Nohns Prüsse [Ungrytter] /

                        Tindur fra Frisendal                                                                                    4,87

                                      UDTA              4,8 (3)         4,8 (4)         5,3 (3)         4,5 (5)         5,0 (4)              

 

06      011        Mette Bak [Senior] /

                        Védis fra Bredgaard                                                                                   4,50

                                      UDTA              4,5 (6)         4,5 (6)         4,5 (9)         4,3 (7)         4,5 (7)              

07      056        Ditte Nørgaard-Randa [Junior] /

                        Ægir fra Skovdal                                                                                         4,43

                                      UDTA              4,0 (8)         4,8 (4)         4,5 (9)         4,0 (10)       4,8 (6)              

08      077        Dorte Støy [Senior] /

                        Fylkir fra My-Soley                                                                                      4,33

                                      UDTA              4,0 (8)         4,5 (6)         5,0 (5)         3,5 (15)       4,5 (7)              

09      036        Kirsten Nelting [Senior] /

                        Loke fra Søndergård                                                                                  4,20

                                      UDTA              4,3 (7)         3,8 (13)       4,5 (9)         5,3 (2)         3,5 (15)            

10      019        Jette Madsen [Senior] /

                        Alma fra Bjarup                                                                                           4,10

                                      UDTA              3,8 (12)       4,5 (6)         5,0 (5)         3,8 (12)       4,0 (12)            

 

11      070        Tina Nissen [Senior] /

                        Sol fra Skovfryd                                                                                          4,00

                                      UDTA              4,0 (8)         3,8 (13)       4,0 (14)       4,0 (10)       4,5 (7)              

12      010        Tanja Christiansen [Ungrytter] /

                        Alice Prinsessa fra Kværs                                                                         3,93

                                      UDTA              4,0 (8)         4,0 (11)       3,8 (17)       4,5 (5)         3,0 (17)            

13      076        Jørgen Stærmose Stærmose [Senior] /

                        Loa fra Kristineholm                                                                                   3,87

                                      UDTA              3,5 (14)       3,3 (18)       4,3 (13)       3,8 (12)       4,5 (7)              

14      004        Stina Carlsson [Senior] /

                        Sindri fra Ærø                                                                                              3,80

                                      UDTA              3,8 (12)       3,8 (13)       3,8 (17)       4,3 (7)         3,8 (14)            

15      042        Pia Conradsen [Senior] /

                        Kolfinnur fra Kjartansstöoum                                                                   3,70

                                      UDTA              3,5 (14)       3,8 (13)       4,8 (8)         3,8 (12)       3,5 (15)            

 

16      014        Tilde Dall [Ungrytter] /

                        Fjola fra Smedegaard                                                                                 3,60

                                      UDTA              3,5 (14)       3,3 (18)       4,5 (9)         3,3 (17)       4,0 (12)            

16      046        Louise Jakobsen [Senior] /

                        manadis fra bækdalen                                                                                3,60

                                      UDTA              3,5 (14)       4,3 (9)         4,0 (14)       3,3 (17)       3,0 (17)            

18      068        Cecilie Katrine Salling [Ungrytter] /

                        Glossa fra Stensgaard                                                                               3,50

                                      UDTA              3,3 (19)       3,5 (17)       3,5 (19)       3,5 (15)       4,3 (11)            

19      045        Janni Rønnow Bach [Senior] /

                        Freyja fra Rønnow                                                                                      3,43

                                      UDTA              3,3 (19)       4,3 (9)         4,0 (14)       2,0 (20)       3,0 (17)            

20      008        Jane Moesgård Tønder [Senior] /

                        Fee von Blastur                                                                                           2,93

                                      UDTA              3,5 (14)       2,5 (20)       3,0 (20)       2,8 (19)       3,0 (17)            

 

---       032         Pernille Lyngaal [Senior] /

                        kjarni fra bundgaard                                                                          Withdrawn

 

This is a FEIF WorldRanking Event.

 

Udført 21 august 2017 13:10:18

IceTest 1.1.780 - FEIF - International Federation of Icelandic Horse Associations - www.feif.org

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017

 

F1 Femgang -

Resultatliste

Kvalifikation: Sport A

 

POS     #                 RYTTER/CLUB                                                                                                                                   

                               HEST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMMER         A                 B                C                D                E                       SUB                              

A-finale

01      080        Camilla Louise Pers Petersen /

                        Röskva fra Karlshøj                                                                                    5,63

                                      UDTA              5,6 (1)         5,7 (1)         5,7 (1)         5,6 (1)         5,5 (1)              

02      067        Cecilie Katrine Salling [Ungrytter] /

                        Romeo vom Heesberg                                                                                4,37

                                      UDTA              4,0 (2)         4,2 (2)         4,9 (2)         4,5 (2)         4,4 (2)              

 

This is a FEIF WorldRanking Event. Marks of 5,50 or higher will count for the FEIF WorldRanking (F1).

 

Udført 21 august 2017 13:11:08

IceTest 1.1.780 - FEIF - International Federation of Icelandic Horse Associations - www.feif.org

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017

 

F2 Femgang - Udtagelsesrunde

Foreløblig resultatliste

Kvalifikation: Sport B

 

POS     #                 RYTTER/CLUB                                                                                                                                   

                               HEST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMMER         A                 B                C                D                E                       SUB                              

01      050        methie møller [Senior] /

                        Æsa fra Gl. Ladegård                                                                                  4,83

                                      UDTA              4,5 (1)         5,2 (1)         4,9 (1)         4,9 (1)         4,7 (1)              

02      043        Ane Nim Bruhn [Ungrytter] /

                        Eldingur fra Rønnow                                                                                  3,57

                                      UDTA              3,6 (2)         3,5 (2)         3,6 (2)         3,4 (2)         3,7 (2)              

03      069        Julie Sara Nielsen [Senior] /

                        Eldfari vom Heesberg                                                                                 3,17

                                      UDTA              3,4 (3)         3,1 (3)         3,4 (3)         3,0 (3)         3,0 (3)              

 

---       073         Henriette Jefta Pedersen [Senior] /

                        Samba fra Tindsgarði                                                                         ELIMINATED

                                      UDTA              0,0 (4)         0,0 (4)         0,0 (4)         0,0 (4)         0,0 (4)              

---       026         marianne petersen [Senior] /

                        Gabriel fra Bode                                                                                Withdrawn

 

This is a FEIF WorldRanking Event. Marks of 5,50 or higher will count for the FEIF WorldRanking (F2).

 

Udført 21 august 2017 13:11:57

IceTest 1.1.780 - FEIF - International Federation of Icelandic Horse Associations - www.feif.org

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017

 

V1 Firgang - A-finale

Resultatliste

Kvalifikation: Sport A

 

POS     #                 RYTTER/CLUB                                                                                                                                   

                               HEST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMMER         A                 B                C                D                E                       SUB                              

01      071        simone lunding-hoppe [Senior] /

                        Kilja fra Skogum                                                                                         5,93

                                      TÖLT               6,5 (1)         6,5 (1)         6,0 (1)         6,0 (1)         6,5 (1)               6,33

                                      TROT               5,5 (2)         6,0 (1)         5,5 (1)         5,5 (2)         5,5 (2)               5,50

                                      WALK              6,0 (2)         5,5 (2)         6,0 (2)         6,0 (2)         6,0 (2)               6,00

                                      CANT              6,0 (2)         6,0 (1)         6,0 (1)         6,0 (1)         6,5 (1)               6,00

                                      TÖLT               6,0 (1)         6,0 (1)         5,5 (1)         6,0 (2)         5,0 (3)               5,83

02      040        Emma Skov Pedersen [Senior] /

                        Pegasus fra Hofmansfeldt                                                                         5,83

                                      TÖLT               5,5 (2)         5,5 (3)         5,5 (2)         5,5 (3)         4,5 (4)               5,50

                                      TROT               6,0 (1)         6,0 (1)         5,5 (1)         6,5 (1)         6,0 (1)               6,00

                                      WALK              6,5 (1)         7,0 (1)         6,5 (1)         7,0 (1)         6,5 (1)               6,67

                                      CANT              7,0 (1)         5,5 (2)         4,0 (4)         5,5 (3)         6,5 (1)               5,83

                                      TÖLT               5,0 (4)         4,0 (3)         5,0 (3)         6,0 (2)         5,5 (2)               5,17

03      051        Stine Juhl Madsen [Senior] /

                        Pengill fra keilir                                                                                           5,40

                                      TÖLT               5,5 (2)         6,0 (2)         5,5 (2)         6,0 (1)         5,5 (2)               5,67

                                      TROT               5,5 (2)         5,0 (3)         5,0 (3)         5,0 (3)         5,5 (2)               5,17

                                      WALK              5,0 (3)         4,5 (3)         4,5 (3)         5,0 (3)         5,0 (3)               4,83

                                      CANT              5,0 (4)         5,5 (2)         5,0 (2)         6,0 (1)         6,0 (3)               5,50

                                      TÖLT               5,5 (2)         6,0 (1)         5,0 (3)         6,5 (1)         6,0 (1)               5,83

04      044        Janni Rønnow Bach [Senior] /

                        Kátur fra Dalsmynni                                                                                    4,33

                                      TÖLT               5,0 (4)         5,5 (3)         5,0 (4)         5,0 (4)         5,0 (3)               5,00

                                      TROT               3,0 (4)         3,5 (4)         2,5 (4)         2,5 (4)         3,0 (4)               2,83

                                      WALK              5,0 (3)         4,5 (3)         4,0 (4)         5,0 (3)         4,5 (4)               4,67

                                      CANT              5,5 (3)         4,0 (4)         5,0 (2)         3,5 (4)         5,0 (4)               4,67

                                      TÖLT               5,5 (2)         3,5 (4)         5,5 (1)         2,5 (4)         4,5 (4)               4,50

 

---       052         Anne Thomsen [Senior] /

                        Haukur fra Dannevang                                                                       Withdrawn

 

This is a FEIF WorldRanking Event.

 

Udført 21 august 2017 13:35:25

IceTest 1.1.780 - FEIF - International Federation of Icelandic Horse Associations - www.feif.org

 

 

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017

 

V2 Firgang - B-finale

Foreløblig resultatliste

Kvalifikation: Sport B

 

POS     #                 RYTTER/CLUB                                                                                                                                   

                               HEST                                                                                                                                                    TOT

                                      DOMMER         A                 B                C                D                E                       SUB                              

06      013        Camilla Kragh-Hansen [Junior] /

                        Víkingur fra Ørskov Vestergård                                                                5,43

                                      TÖLT               5,5 (6)         5,0 (8)         5,5 (6)         5,5 (6)         5,5 (6)               5,50

                                      TROT               5,0 (8)         6,0 (6)         5,5 (7)         5,0 (8)         6,0 (6)               5,50

                                      WALK              5,0 (7)         5,0 (8)         5,0 (7)         5,0 (9)         5,0 (7)               5,00

                                      CANT              5,0 (8)         6,0 (6)         5,0 (8)         5,5 (7)         6,0 (6)               5,50

                                      TÖLT               6,0 (6)         5,0 (7)         5,0 (7)         6,0 (6)         6,0 (6)               5,67

07      030        charlotte delf [Senior] /

                        Björkvin fra Kathrinesminde                                                                     5,40

                                      TÖLT               5,0 (7)         5,5 (6)         5,5 (6)         4,0 (8)         5,5 (6)               5,33

                                      TROT               6,0 (6)         5,5 (7)         6,0 (6)         6,0 (6)         5,5 (7)               5,83

                                      WALK              5,0 (7)         5,0 (8)         5,0 (7)         5,5 (7)         5,0 (7)               5,00

                                      CANT              5,0 (8)         5,5 (9)         4,5 (9)         5,5 (7)         5,5 (8)               5,33

                                      TÖLT               5,0 (8)         5,5 (6)         5,5 (6)         5,5 (7)         5,5 (7)               5,50

08      015        Morten Braae Nielsen [Senior] /

                        Svala fra Glyngøre                                                                                      5,20

                                      TÖLT               5,0 (7)         5,5 (6)         5,0 (8)         5,0 (7)         5,0 (8)               5,00

                                      TROT               5,0 (8)         5,0 (9)         4,5 (9)         5,0 (8)         5,5 (7)               5,00

                                      WALK              5,0 (7)         5,5 (6)         5,5 (6)         6,0 (6)         5,5 (6)               5,50

                                      CANT              5,5 (7)         6,0 (6)         5,5 (6)         4,5 (9)         5,5 (8)               5,50

                                      TÖLT               5,0 (8)         4,5 (8)         5,0 (7)         5,5 (7)         5,0 (8)               5,00

09      006        Marie Braae Clausen [Ungrytter] /

                        Tvistur frá Hveragerði                                                                                5,13

                                      TÖLT               5,0 (7)         4,0 (9)         4,0 (9)         3,5 (9)         4,0 (9)               4,00

                                      TROT               5,5 (7)         5,5 (7)         5,0 (8)         5,5 (7)         5,5 (7)               5,50

                                      WALK              5,5 (6)         5,5 (6)         5,0 (7)         5,5 (7)         5,0 (7)               5,33

                                      CANT              6,0 (6)         6,0 (6)         5,5 (6)         6,0 (6)         6,0 (6)               6,00

                                      TÖLT               5,5 (7)         4,5 (8)         5,0 (7)         4,0 (9)         5,0 (8)               4,83

 

---       021         Fie Sindet Warncke Laursen [Ungrytter] /

                        Embla fra Katrinedal                                                                          Withdrawn

---       053         Lotte Lassen [Ungrytter] /

                        Lóa fra Skovdal                                                                                 Withdrawn

---       065         Claus Lindblad Christensen [Senior] /

                        Snorri Fra Fet.dk                                                                               Withdrawn

 

This is a FEIF WorldRanking Event.

 

Udført 21 august 2017 13:37:58

IceTest 1.1.780 - FEIF - International Federation of Icelandic Horse Associations - www.feif.org

 

 

Sydjysk Mesterskab 2017 - 19-20 aug 2017